Kapu pieminekļu cenas

Kā uzzināt, cik izmaksā kapu piemineklis – visbiežāk interesējošais jautājums, kad cilvēki vēlas iekārtot kapavietu tuviniekam. Ir ļoti daudz piedāvājumu ar šķietami dažādām cenām par līdzīgu kapa vietas aprīkojumu, bet tas tā var likties tikai virspusēji, neiedziļinoties, no kā tad sastāv pieminekļa cena un kādi faktori to ietekmē.

Vispirms, jāsāk ar to, ka kapu pieminekļus piedāvā gan profesionāli pieminekļu izgatavotāji – akmeņkaļi, akmens apstrādes darbnīcas, gan kapu pieminekļu tirgotāji veikaliņos parasti pie lielākajiem Rīgas kapiem vai citas pilsētas kapiem. Cenas pēc pieprasījuma līdzīgiem pieminekļiem no izgatavotāja un tirgotāja var atšķirties pat par 100 un vairāk eiro. Kas tad ietekmē pieminekļa vai kapu apmales cenu?

Pirmkārt – materiāls, no kā kapu piemineklis ir izgatavots. Latvijā kapu pieminekļu izgatavotāji cenšas strādāt lielākoties ar Zviedrijas, Somijas, Krievijas (Karēlijas) un Ukrainas granītu, kā arī Latvijas laukakmeni. Šie granīta veidi ir pārbaudīti gadsimtiem ilgi un piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem. Kapu pieminekļu tirdzniecības vietās var sastapt arī vēl vienu granīta veidu, no kā ir izgatavoti kapu pieminekļi, apmales un citi izstrādājumi kapiem – tas ir bēdīgi slavenais Ķīnas granīts. Un te nu sākas vislielākās neskaidrības par kapu pieminekļu cenām – ir pieņemts uzskatīt, ka vislētākais piemineklis būs izgatavots no Ķīnas granīta, un tas tā arī būs, ja granīta kvalitāte būs zema, neatbildīs noteiktai markai un kondīcijai. Bieži vien tirgotāji pievērš uzmanību tikai zemajai iepirkuma cenai, ignorējot iepriekšminētos kritērijus attiecībā uz kvalitāti. Taču patiesība ir tāda, ka arī Ķīna piedāvā kvalitatīvu gatavo produkciju no kvalitatīva definēta granīta – kapu pieminekļus, skulptūras, apmales, tikai lielākā daļa no kapu pieminekļu tirgotājiem šo produkciju nemaz neiepērk – tā izmaksu ziņā neatšķiras no mums tradicionāli zināmajiem - Zviedrijas, Somijas u.c. materiāliem. Akmens apstrādes nozares dalībnieki, iepērkot kvalitatīvu Ķīnas vai Indijas granītu, samaksā par to diezgan pieklājīgu cenu, bet toties var garantēt galaprodukta vai izstrādājuma kvalitāti. Arī populārajam Zvierijas, Karēlijas un Ukrainas granītam ir vairākas kategorijas, kuras atšķiras ar bloku izmēru, kvalitāti un ļoti būtiski - cenu. Augstākās kategorijas materiāls jau iepērkot nebūs lēts, tālāk to apstrādājot, cena tikai palielināsies. Taču puse vai pat vairāk kapu pieminekļu izgatavotāju neiepērk augstākās kategorijas granītu tieši izmaksu apsvēruma dēļ – galaprodukts būs dārgs un vidējais klients Latvijā to negribēs pirkt, jeb maldīgi sāks salīdzināt kapu pieminekļu cenas ar kādu nekvalitatīvu pieminekļu izgatavotāju vai vēl trakāk – ar lētu Ķīnas gatavo produkciju. Šī ir galvenā atbilde uz jautājumu - kāpēc kapu pieminekļu cenas ir tik atšķirīgas. 

Vēl kapu pieminekļu cenu ietekmē arī apstrādes veids, izmēri, plāksnes biezums .

Parasti cilvēki kaut kur ir redzējuši kādu kapu pieminekli, kas iepaticies, nofotogrāfējuši to, vai paņēmuši fotogrāfiju no interneta un vēršas pie kapu pieminekļu izgatavotājiem ar jautājumu – cik izmaksās šāds piemineklis. Ne materiāls, ne izmērs, ne biezums netiek ņemts vērā – profesionāli akmeņkaļi, pirms pateikt, cik šāds piemineklis izmaksās, noskaidros vēlamos parametrus un tad noteiks pieminekļa cenu, taču tirgotājs, kas vēlas pēc iespējas vairāk nopelnīt, nosauks cenu par pašu mazāko iespējamo izmēru, materiāla biezums noteikti būs iespējami plānāks un pats granīts – vislētākais un nekvalitatīvākais. Cits daudz maz godīgāks nosauks kaut ko vidēji pieņemamu tā, lai klients ir daudz maz apmierināts un pats arī kaut ko ietaupījis! Vēl ir arī tādi „kokteiļvarianti „ – bieži pieminekļu tirgū sastopama parādība – piemineklis izgatavots no laba Zviedrijas granīta, bet pamatne un kapu kopiņas rāmītis no līdzīga, bet cenas un kvalitātes ziņā pilnīgi atšķirīga materiāla! Cilvēki nav profesionāļi un nepievērš tam sākumā uzmanību, problēmas tikai ar laiku atklājas, bet ne visai godīgais pārdevējs ir labi nopelnījis! Turklāt pārdodot lētāk, nekā godīgais konkurents savā akmeņkaļa darbnīcā.

Šie un vēl daži faktori jāņem vērā, kad vēlaties noskaidrot kapu pieminekļa cenu. Lūk, parasts pārdošanas triks – kā labāk skan: cenā iekļautas gravēšanas izmaksas, gravēšana vienam cilvēkam bez maksas, uzstādīšana šajos kapos bez maksas, jeb godīgi uzskaitīt katru pozīciju, no kā veidojas pieminekļa gala izmaksas? Principā – absolūti visam ir atsevišķas izmaksas – neviens par velti negravēs, neviens par velti nebetonēs, benzīnu un cementu par velti nekur nedod, iebraukšanas un darbu atļaujas arī ir jāpērk vai vienreizēju atļauju veidā, vai nopērkot uzreiz uz gadu utt. – visam ir savas izmaksas. It kā loģiski un saprotami, bet – liela daļa cilvēku patīk labāk, ka viniem kaut ko dāvina bez maksas – un tad nu to arī izmanto kapu pieminekļu tirgotāji. Psiholoģiski, ja tantiņai patīk, ka viņai it kā par velti uzstādīs kapu apmali, tad viņa nepievērsīs uzmanību, ka principā gala cena kapu apmalei ar uzstādīšanu būs apmēram tāda pati kā vairumā tirdzniecības vietu un akmeņkaļu darbnīcu , ja  neatšķirsies materiāls, izmēri, biezums un apstrādes veids.

Vēl viens, pavism jauks pārdošanas triks ar atlaidēm. Atlaides pieminekļiem sezonas beigās – rudenī, ziemā kapu pieminekļi ar 50- 70% atlaidi! Neesat nekur to redzējuši? Bolderājas jaunajos kapos, Ulbrokas (Pļavnieku) kapos to bieži var novērot, beidzoties siltajam rudens laikam. Ja cilvēkiem būtu laiks un interese novērot šo procesu ilgākā laika posmā, tad viņi atklātu, ka pavasarī tieši tāds pats piemineklis tika pārdots par tieši tādu pašu cenu, tikai bez atlaides. Šobrīd ir rudens – ir 50% atlaides, jo ir „sezonas izpārdošana” un iespēja iegādāties lētāku kapu pieminekli, nekā pavasarī, piemēram. . . Bet nākampavasar – atkal tas tur stāvēs bez atlaides, par to pašu cenu. Tiem, kam patīk atlaides, var izmantot šo iespēju – kapu piemineklis nekļūs no tā sliktāks vai labāks, nekā viņš ir visu laiku. Tā ir principā viena no retajām precēm, kas nebojājas, ja ir no kvalitatīva materiāla. Un cena arī ir tādēļ nemainīga.

Tad – kā lai galu galā nosaka kapu pieminekļa vai kapu apmales cenu un nekļūdīties izvēlē starp lētāko un vēl lētāko cenu?

Principā – labs, kvalitatīvs piemineklis vai kapu plāksne nevar izmaksāt lētāk, nekā piedāvā akmeņkaļu darbnīcas ar stabilu reputāciju un garantiju. Tādām firmām cenas būs līdzīgas un klientiem tiks izskaidrotas akmens īpašības, izcelsmes valsts, citu darbu izmaksu veidošanās kārtība, kopšanas norādījumi un dota garantija materiālam un montāžai. Tiks sastādīts līgums, zīmēta skice un shēma izpildāmajiem darbiem. Tas tad būs kapu piemineklis, kas kalpos mūžīgai piemiņai, atstājot kultūrvēsturisko mantojumu nākamajām paaudzēm.

P.s. Ir  sakāmvārds: „ Skopais maksā divreiz ” un veca angļu paruna: „ Es neesmu tik bagāts, lai pirktu tik lētas mantas

Izvēle ir katram sava.

Posted in Raksti on 15 October 2016

Memorial Services informācijas un tehniskā atbalsta dienests, 24h/7
Mālu 28, Rīga
Cemeteries
ELIZIUMS-1 SIA
Rīga, Vienības gatve 48a
Funeral services
Miranda, kafejnīca-banketu zāle
Biķernieku 14
Funeral food services
Atvadas SIA
Rīga, Tēraudlietuves iela 3
Funeral planners