Andreja Upīša memoriālajā mājā satiekas rakstnieka garīgā un fiziskā darba augļi. Apmeklē Andreja Upīša stādītā dārza ieskauto muzeju un uzzini stāstus ne tikai par pašu Upīti, bet arī apkārtni, kas iedvesmojusi rakstnieku viņa pazīstamākajiem darbiem.
-
gadā pēc Upīša paša plāna tika uzbūvēta māja, kurā rakstnieks dzīvojis no 1908. līdz 1915. gadam. Skrīveros pavadīto laiku līdz Pirmā pasaules kara sākumam Upīts nosauca par “mierīgāko” savā mūžā. 1917. gadā māju nodedzināja vācu armija.
-
gada vasarā uz pirmās mājas pamatiem pēc Upīša zīmējumiem sāka celt tagadējo muzeja ēku. Upīts pats skicēja logu aizvirtņus, parādes durvis, piedalījās tās celtniecībā. Līdzekļus mājas atjaunošanai rakstnieks ieguva no romāna “Ziemeļa vējš” honorāra.
-
gadā Upīts savu māju uzdāvina valstij, un tajā tiek iekārtots muzejs. Memoriālā ekspozīcija aptver rakstnieka dzīvi un literāro darbību 20. gadsimta sākumā un 20.–30. gados. Tieši Skrīveros līdz Otrajam pasaules karam tapuši rakstnieka nozīmīgākie darbi un tulkojumi.
Viens no lielākajiem muzeja dārgumiem ir paša rakstnieka stādītais dārzs. Lazdu, liepu, ozolu, sudrabvītolu, valriekstu, citu koku un krūmu stādus Upīts īpaši izmeklējis un vedis no dažādām vietām. Katram Upīša stādītajam kokam ir sava “biogrāfija”. Arī šobrīd Upīša dārzs nesnauž pamests aizmirstībā – te notiek koncerti un sarunas, skolēni aicināti iepazīt dārzu muzejpedagoģiskās nodarbībās.
Skrīveru memoriālais komplekss iemieso rakstnieka pietāti pret garīgu un fizisku darbu un atspoguļo rakstnieka personības izaugsmi no vienkārša ganu zēna līdz talantīgam rakstniekam un intelektuālim.