Kolumbārijs Latvijā

Daudziem, kas nav saskārušies ar šo tēmu, pamatoti var rasties jautājums – kas ir kolumbārijs,ko nozīmē šis vārds? No latīņu valodas Columbarium – nozīmē vietu, kur pēc kremācijas glabā urnas ar mirušā pelniem. Latvijā presē jau agrāk ir mēģinājuši izteikties valodnieki, piedāvājot kādu mūsu tautai pieņemamāku nosaukumu, piemēram ugunskapi, pelnu kapsēta, sēru birzs pelniem.  Bet tas vairāk tomēr būtu piemērots nosaukums, ja urnas tiktu apglabātas zemē. Šāda veida Sēru birzs jau ir Latvijā – Carnikavas novada kapu teritorijā Siguļos, kur skaistā ainaviskā kapu kalniņā atrodas vieta urnu glabāšanai zemē.

Šobrīd aktuāli un paliekoši Rīgā šāda vieta sauksies – kolumbārijs, jo praktiski tā būs būve, kā siena ar atsevišķām nišām. Rīgā, II Meža kapos, Gaujas ielā 6, tiek būvēts un gandrīz jau pabeigts pirmais ar šāda veida nosaukumu projekts pilsētas kapos – kolumbārijs – vieta, kur vienuviet  betona sienā atsevišķās nišās tiks glabātas urnas ar mirušo pelniem. Paredzēts, ka 700 m2 lielajā atvēlētajā teritorijā  tiks izbūvētas 288 nišas,kur katrā no tām varēs uzglabāt 4 urnas.

Daudzviet pasaulē ir ieviesta šāda veida urnu glabāšana, jo pilsētās nepietiek zemes, lai mirušos guldītu zemē pēc nāves, saskaņā ar mums pieņemtajām tradīcijām. Arī Rīgā, tiek uzskatīts, ka kremācija ar laiku kļūs aizvien aktuālāka un šāda veida pelnu urnu uzglabāšana varētu iemantot zināmu popularitāti. Šobrīd Rīgā ir 26 kapsētas, 20 no tām atrodas Rīgas pašvaldības apsaimniekošanā, 6 baznīcu saimniecību pārziņā. No 20 pašvaldības kapsētām tikai 2 ir atvērtā tipa kpsētas, kurās var brīvi iegādāties apbedījuma vietu, saskaņā ar pašvaldības noteikumiem.

Kolumbāriju Rīgā bija paredzēts pabeigt 2016.gada rudenī.

Posted in Публикации on 29 ноября 2016

Memorial Services informācijas un tehniskā atbalsta dienests, 24h/7
Mālu 28, Rīga
Кладбища
Advent SIA
Dzidriņas, Stopiņu novads
Похоронные услуги
Apbedīšanas birojs - SĒRU NAMS "Černovs un Co"
Raiņa iela 1, Jūrmala, LV-2011
Похоронные услуги
ASKĒTS
Ziemeļu iela 24, Suži, Garkalnes nov., Rīgas raj.,
Изготовление бетонных изделий для кладбищ