Katrā zemē ir savas tradīcijas, kā atvadīties no mūžībā aizgājušā.
Latvijā pieņemts pārsvarā izvēlēties svaigus ziedus un zaļumus - vai nu tas ir sēru pušķis, bēru vainagi vai “štrauss”, vai vienkārši svaigi griezti ziedi ar sēru lentu.
Kā sēru koks Latvijā tradicionāli tiek uzskatīta egle - ne velti ir teiciens “aiziet pa skuju taku”, jo izvadot mirušo pēdējā gaitā - vai tās būtu tradicionālās bēres ar apbedīšanu kapsētā, vai kremācija - egļu zari ar melni-baltām lentām tiek izmantoti kā sēru simbols, ar egļu zariem kaisa celiņu kapsētā bēru laikā, ar egļu skujām apsedz kapu pēc aizrakšanas.
Arī vēlāk, ziemā, apkoptām kapavietām var redzēt uzliktas egļu skujas uz kapu kopiņām “lai aizgājējiem ziemā nesalst”. . .
Saskaņā ar jaunākajām tendencēm sēru floristikā, tiek izmantota arī tūju, efeju un citu mūžzaļo augu iekļaušana sēru floretēs, bēru vainagos un štrausos, kā arī zārku, telpu un galdu dekorēšanā.
Sēru ziedi
Runājot par sēru ziediem - svaigi grieztus ziedus ar vai bez sēru lentas, ir pieņemts nest uz bērēm pāra skaitlī. Arī vēlāk, apkopjot kapus, tiek nolikti pāra skaita grieztie ziedi. Sintētisko materiālu mākslīgos ziedus dažkārt liek, apkopjot kapus, ja tuviniekiem reti nākas apmaklēt piederīgo kapus, taču biežāk mūsu tautas kultūrā pieņemts izmantot svaigus grieztos ziedus kā arī stādītus ziedus un augus kapu labiekārtošanā.
Kā izvēlēties ziedus pēdējam atvadu brīdim?
Atceraties, ka vislabāk ir izvēlēties tādus ziedus, kas bija tuvi un mīļi aizgājējam. Nav jāizvairās arī no spilgtu krāsu ziediem - oranžiem vai dzelteniem, ja tieši tādi bija aizgājējam vistuvākie, kā arī pat no pļavu ziediem, ja zināt, ka tie bija aizgājēja mīļākie ziedi.
Ja tomēr šaubāties par izvēles atbilstību - balti ziedi vienmēr būs piemēroti pēdejam atvadu brīdim un izskatīsies cēli un atturīgi. Floristi sēru brīdim iesaka izvēlēties arī ne pārāk smaržīgus ziedus, kā piemēram lilijas. Daudziem tieši liliju smarža vēlāk asociējas ar bērēm, kaut gan lilijas ir cēli ziedi ar daudznozīmīgu izmantojumu.
Ziedu iepakojumu pirms atvadu ceremonijas noņem un uz kapa liek tikai izpakotus ziedus, parasti pārsietus ar sēru lentu - balti-melnā, tumši violetā vai baltā krāsā. Spīdīgs celofāna iepakojums sēru pušķim pie mums nav plaši izplatīta tradīcija, kaut gan dažkārt tādus piedāvājumus var redzēt ziedu tirdzniecības vietās.
Sniedzam ieskatu dažu vadošo floristikas uzņēmumu piedāvājumā:
Bēru vainagi
Ļoti bieži - gandrīz ikkatrās bērēs ir pieņemts no aizgājēja atvadīties ar bēru vainagu. Īpaši grezni un bagātīgi vainagi tiek rotāti arī ar sēru lentu - atlasa vai linu, ar ierakstītiem pēdējiem atvadu vārdiem, kā arī tiek rakstīts arī vainaga licēja vārds vai kolektīvs, kā vārdā tiek vainags nolikts.
Parasti vainagu liek kāda pavadītāju grupa kopā - tas ir - no ģimenes, no darba kolektīva, klasesbiedriem, domubiedru vai draugu pulciņa, izvēloties vienu vainagu un iepinot tajā sēru lentu ar uzrakstu. Bēru vainags noteikti tiek pamatā veidots no egļu skujām ar dažādu ziedu un citu zaļumu rotājumiem, parasti tam ir tradicionāla, apaļa forma.
Bērēs ir tradīcija, ka vainagus izvadīšanas procesijā nes uzreiz aiz pašiem tuvākajiem pavadītājiem, ejot aiz tiem pāros, un nesot vainagu kopā.
Nav noteikumu, kas ierobežotu, vai tieši otrādi - uzliktu par pienākumu uz bērēm doties ar bēru vainagu. Tas ir katra pavadītāja ziņā - izvēlēties vienu vainagu kopā no savu tuvinieku vai ģimenes loka, jeb izvēlēties mazāku sēru pušķi - štrausu vai floreti katram pavadītājam atsevišķi.
Ziedu pušķi atvadām krematorijā
Atvadoies no aizgājēja krematorija atvadu zālē, dažkārt cilvēki iedomājas, ka bēru vainags vai strauss nebūs īsti piemērots šim gadījumam, taču tā nebūt nav.
Arī šādās bērēs var izmantot gan vainagus, gan štrausus, gan floretes, lai aizgājēja pēdējais atvadu brīdis būtu emocionāli skaists un patiesi cēls. Var, protams, izmantot arī vienkāršu mazāku sēru pušķi vai grieztos ziedus. Ir novērots, ka atvadu brīdim krematorijā, cilvēki izvēlas mazāku ziedu daudzumu, dažkārt aprobežojoties ar diviem vai četriem ziediem.
Taču, ja vēlaties krematorijā atvadīties no aizgājēja ar kuplu un krāšņu ziedu kompozīciju - dariet kā sirds liek, jo ierobežojumu šādām izpausmēm nav, atvadu zālē noteitki atradīsies tam vieta, kā arī tas padarīs atvadu brīdi emocionāli gaišāku.
Ziedi kapu kopšanā un labiekārtošanā
Latvijā ir dziļa kapu kopšanas tradīcija un kultūra - savu tuvinieku kapi tiek turēti sakopti visos gadalaikos, līdzīgi kā skaisti dvēseļu dārzi.
Pavasarī tiek stādīti viengadīgie augi, kas zied no pavasara līdz rudenim, pēdējā laikā ir tradīcija izvēlēties vairāk podu augus, ko vieglāk apkopt.
Vasaras beigās uz Kapusvētku laiku kapi tiek kārtīgi apkopti, tiek liktas svecītes un grieztie ziedi, rudenī uz Svecīšu vakaru tiek novākti vasarā augušie augi, kapu kopiņas apklātas ar skujām, iedegtas svecītes, pieminot tuviniekus.
Ziemā pirms Ziemassvētkiem uz kapiem tiek nolikti sauso ziedu vai skuju vainadziņi, kur dažkārt uz Ziemassvētkiem iededz svecītes, tāpat šie sausie ziedi un skujas uz kapa tiek turētas līdz Lieldienām, kad atkal atsākas pavasara cikls.
Lai uzzinātu par papildus iespējām, kur vērsties gadījumos, kad nepieciešami bēru vainagi Rīgā, štrausi vai citi sēru floristikas pakalpojumi, lasiet mūsu sagatavoto rakstu "Kur pasūtīt ziedu vainagu vai pušķi sēru gadījumā?".