Kolumbārijs Latvijā

Daudziem, kas nav saskārušies ar šo tēmu, pamatoti var rasties jautājums – kas ir kolumbārijs, ko nozīmē šis vārds? No latīņu valodas columbarium – nozīmē vietu, kur pēc kremācijas glabā urnas ar mirušā pelniem. Latvijā presē jau agrāk ir mēģinājuši izteikties valodnieki, piedāvājot kādu mūsu tautai saprotamāku nosaukumu, piemēram - ugunskapis, pelnu kapsēta, sēru birzs pelniem.  Bet tie vairāk būtu piemēroti nosaukumi, ja urnas tiktu apglabātas zemē. Šāda veida Sēru birzs jau ir Latvijā – Carnikavas novada kapu teritorijā Siguļos, kur skaistā ainaviskā kapu kalniņā atrodas vieta urnu glabāšanai zemē.

Galvaspilsētā ir nolemts palikt pie klasiskā nosaukuma - kolumbārijs, jo praktiski tā būs būve, kā siena ar atsevišķām nišām. Rīgā, II Meža kapos (Gaujas ielā 6), tiek būvēts un drīz jau tiks pabeigts, pirmais ar šāda veida nosaukumu projekts pilsētas kapos – kolumbārijs – vieta, kur vienuviet betona sienā atsevišķās nišās tiks glabātas urnas ar mirušo pelniem. Paredzēts, ka 700 m2 lielajā atvēlētajā teritorijā tiks izbūvētas 288 nišas, kurā katrā no tām varēs uzglabāt 4 urnas.

Daudzviet pasaulē ir ieviesta šāda veida urnu glabāšana, jo pilsētās nepietiek zemes, lai mirušos guldītu zemē pēc nāves, saskaņā ar mums pieņemtajām tradīcijām. Arī Rīgā, tiek uzskatīts, ka kremācija ar laiku kļūs aizvien aktuālāka un šāda veida pelnu urnu uzglabāšana varētu iemantot zināmu popularitāti. Šobrīd Rīgā ir 26 kapsētas, 20 no tām atrodas Rīgas pašvaldības apsaimniekošanā, 6 baznīcu saimniecību pārziņā. No 20 pašvaldības kapsētām tikai 2 ir atvērtā tipa kpsētas, kurās var brīvi iegādāties apbedījuma vietu, saskaņā ar pašvaldības noteikumiem.

Kolumbāriju Rīgā bija paredzēts pabeigt 2016. gada rudenī.

Posted in Raksti on nov 29, 2016

Augošs