KREMĀCIJA KĀ MŪSDIENĪGS APBEDĪŠANAS PAKALPOJUMS. KAS JĀZINA, IZVĒLOTIES KREMATORIJA PAKALPOJUMUS?

Kad cilvēks aizgājis mūžībā, kā vienu no apbedīšanas veidiem mūsdienās aizvien biežāk gan visā pasaulē, gan arī Latvijā, cilvēki izvēlas kremēšanu, nevis apbedīt tradicionālā veidā - guldot mirstīgās atliekas zemes klēpī. Tas daļēji ir saistīts ar pilsētu kapsētu zemes ierobežotajiem resursiem, ar mūsdienu modernajām tendencēm apkārtējās vides ekoloģijā, kā arī cilvēku izvēli jautājumā par  labu kremācijai. Viens no izvēles iemesliem ir pelnu kapsulas vieglāka pārvietošana un apglabāšana kaut kur attālākos dzimtas kapos vai vispār - tās pārvešana no ārzemēm uz dzimteni, vai otrādi. Latvijā kremācijas procedūru izvēlas aptuveni 15% no visu miršanas gadījumu skaita, taču vispār pasaulē par labu šim apbedīšanas pakalpojuma veidam sliecas aptuveni 50 - 60 % un šim skaitlim ir tendence pieaugt.

Kur griezties, lai pieteiktu kremācijas procedūru?

Uz doto brīdi Latvijā darbojas divas (2) licencētas krematorijas - Rīgā un Valmierā, kurās ar pienācīgu cieņu, saskaņā ar visām higiēnas un drošības, kā arī ētikas prasībām, mirušais var tikt izvadīts “pēdējā gaitā”, kā arī tiek garantēta mirušo individuāla kremācija. Tāpat tiek garantēta mirstīgo atlieku (pelnu) atbilstība saskaņā ar personas identifikācijas datiem. Taču jāatzīmē, ka šādu atbildību garantē tikai pats pakalpojuma sniedzējs, t.i., pats licencētais apbedīšanas nams - krematorija. Tādēļ iesakām pieteikt kremācijas procedūru tieši pakalpojuma sniedzējam - krematorijas darbojas kā pilnvērtīgi apbedīšanas nami, tām ir savs specializēts transports, kas nogādās mirušo tieši krematorija morgā, kvalificēts sanitārais personāls, kā arī visi nepieciešamie apbedīšanas piederumi. Krematorijām ir savas atvadu zāles ar atbilstošu iekārtojumu, kur var pasūtīt gan greznu atvadu ceremoniju ar garīgu vai laicīgu izvadītāju un muzikālo pavadījumu, gan arī vienkāršākas atvadu zāles mazākām pavadītāju grupām, kurās novadīt atvadu ceremoniju.

Lai iepazītos ar kremācijas procesu un iegūtu pilnvērtīgu informāciju, aicinām iepazīties ar Pasaules apbedītāju asociācijas (FIAT-IFTA) nacionālā pārstāvja Latvijā publikāciju, kuru varat lasīt šeit.

Vai var pasūtīt kremācijas organizēšanu tuvākajā apbedīšanas birojā?

Apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, kas ir apbedīšanas biroji Latvijā, nesniedz kremācijas pakalpojumus. Apbedīšanas biroji var uzņemties kremācijas organizēšanu, kā arī atvadu brīža organizēšanu un vēlāk - kapsulas apglabāšanu kapos. Vēršam uzmanību, ka piederīgajiem, ja tie uztic kremācijas organizēšanu kādam no apbedīšanas birojiem, ir tiesības pārliecināties - kurā no divām krematorijām piederīgais tiks kremēts, kā arī pārliecināties, vai piederīgais ir nogādāts krematorija morgā, lai tiktu kremēts līgumā noteiktajā laikā. Jaatzīmē, ka Latvijā darbojas divas krematorijas, Rīgā un Valmierā, kas lokācijas ziņā apkalpo visas Latvijas teritoriju, kā arī cenas par pakalpojumu tajās ir diezgan līdzīgas. Cenu piedāvājumu varat salīdzināt šeit:

http://www.krematorija.lv/kremacija.html

http://www.rigaskrematorija.lv/lv/cenradis

Dažkārt ir gadījumi, kad apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji tuvākajās pierobežas pilsētās piedāvā veikt kremācijas procedūru kaimiņvalstīs. Tomēr jāvērš uzmanība, ka arī kaimiņvalstīs kremācijas process izmaksu ziņā daudz neatšķiras no Latvijas krematoriju izcenojumiem,  savukārt būs jārēķinās ar papildus izdevumiem saistībā ar transportēšanas izdevumiem, būs jāsaņem atļauja no Veselības inspekcijas par mirušā ķermeņa izvešanu no valsts, kā arī papildus jāveic maksa par cinka zārku (vai tā nomu), un, protams, būs jārēķinās ar iespējamiem apgrūtinājumiem vai pat problēmām uz robežas, kapos un citur, jo bieži vien netiek kārtotas visas nepieciešamās atļaujas un dokumenti. Tādēļ, izvēloties kremācijas pakalpojumu, uzticot tā organizēšanu apbedīšanas pakalpojumu birojam, piederīgajiem vajadzētu rūpīgi un atbildīgi  izvērtēt šos aspektus un pieņemt saprātīgu un pārdomātu lēmumu. 

Posted in Instrukcijas, Jaunumi, Raksti on 20 decembris 2017

Memorial Services informācijas un tehniskā atbalsta dienests, 24h/7
Mālu 28, Rīga
Kapsētas
JR Akmens, akmeņkalis Juris Romanovs
Turkalnes 12a, Ogre
Kapu pieminekļu izgatavošana
Karkadē SIA Ziedu salons
Tērbatas iela 19/21, uz stūra ar Blaumaņa ielu, Rīga, LV-1011
Bēru vainagi, Sēru floristika
NESTER SIA
Lauktehnikas 18, Grobiņa
Kapu pieminekļu izgatavošana