TUVINIEKA NĀVE ĀRZEMĒS – KĀ RĪKOTIES ŠAJĀ SITUĀCIJĀ? MIRUŠA CILVĒKA REPATRIĀCIJA

Mūsdienās, kad strādāt vai dzīvot ārpus Latvijas robežām nav nekas neparasts, liela daļa cilvēku savu ikdienu saista ar citu valsti – dzīvo, strādā, audzina bērnus ārzemēs. Dažkārt jaunajām ģimenēm palīgos dodas arī vecāka gadagājuma cilvēki, taču visi šie ārzemēs dzīvojošie un strādājošie ir Latvijas pamatiedzīvotāji un skaitās Latvijas pavalstniecības pilsoņi vai nepilsoņi, kuru etniskā un faktiskā dzimtene ir Latvija. Ikdienas ritumā cilvēki neaizdomājas par tādām lietām kā tuvinieka nāve, taču šādi gadījumi notiek, un , kad tas pārsteidz negaidīti un svešā zemē, cilvēki ir apjukuši un nezin, kā rīkoties un kur griezties, lai nogādātu mirušo tuvinieku no ārzemēm atpakaļ uz dzimteni. 

Portāls Memorial Services vēlas informēt cilvēkus – kā rīkoties, kādi ir izvēles varianti un kur griezties šādos gadījumos. Repatriācija ir personas, dzīvas vai mirušas, nogādāšana atpakaļ uz dzimteni kā šīs valsts vai zemes piederīgo. Šis pakalpojums apbedīšanas pakalpojumu klāstā savādāk tiek dēvēts par mirušā ķermeņa starptautisko transportēšanu, vai mirušo atlieku pārvešanu uz/no ārzemēm, taču visbiežāk tomēr iet runa par repatriāciju. 

Apbedīšanas biroji nereti iekļauj šos pakalpojumus kopējā savā pakalpojumu klāstā, taču, jāatzīmē, ka katrā valstī ir atšķirīga likumdošana un procedūras, kas nosaka kā un kādā kārtībā jāveic mirušās personas nogādāšana uz dzimteni, tādēļ ne tuvu ne visi apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji Latvijā pārzin šo sfēru. Kopējā apbedīšanas firmu klāstā ir vairāki uzņēmumi, kas profesionāli un ar atbilstošu pieredzi veic repatriācijas pakalpojumus no dažādām ārvalstīm.

1. Starptautisko Apbedīšanas un Repatriācijas aģentūru NAD.LV  vada apbedīšanas pakalpojumu speciālisti ar ilgu pieredzi repatriācijas un apbedīšanas pakalpojumu jomā. Iegūtā pieredze gan nacionālā, gan starptautiskā līmenī, tajā skaitā izveidotie starptautiska rakstura sakari sniedz nozīmīgu atbalstu repatriācijas pakalpojumu nodrošināšanas jomā.  Spējam organizēt miruša cilvēka ķermeņa ievešanu un izvešanu Latvijā no/uz jebkuras pasaules valsts.

Mūsu stiprās puses: Profesionalitāte, pieredze un atbildīga attieksme; Skaidras, saprotamas un konkurētspējīgas izmaksas repatriācijas pakalpojumiem; Sadarbības partneru tīkls; Tendence uz attīstību un pakalpojumu uzlabošanu; Vīzija par uzņēmuma attīstību.  

Lasīt vairāk: https://memorialservices.lv/lv/nad-lv-apbedisanas-un-repatriacijas-agentura 

2. Apbedīšanas pakalpojumu birojs „Latona” veic repatriācijas pakalpojumus pārsvarā no Vācijas, Austrijas, Holandes, Francijas un citām rietumeiropas valstīm.

3. Apbedīšanas birojs „Smiltājs” mirušo personu repatriāciju veic no Apvienotās karalistes – Anglijas, Īrijas, kā arī Skandināvijas valstīm. 

4. Apbedīšanas pakalpojumu birojs "Arions" veic repatriācijas pakalpojumus no Vācijas, Austrijas, Holandes, Francijas un citām rietumeiropas valstīm,no Zviedrijas un Norvēģijas,kā arī no Krievijas. Uzņēmums īpaši specializējas arī jūrnieku repatriācijā. Uzņēmumam ir ilgu gadu pieredze sadarbībā ar dažādiem kuģniecības uzņēmumiem un šis apbedīšanas pakalpojumu sniedzējs spēs atgādāt piederīgo, kas ir bijis nodarbināts jūrā no jebkuras pasaules valsts. 


Visaktuālākais jautājums, kad cilvēki saskaras ar tuvinieka zaudējumu ārzemēs ir – cik izmaksās pārvešanas procedūra un varbūt labāk izvēlēties kremāciju ārzemēs, nekā mirušā nogādāšanu un apbedīšanu dzimtenē. 

Jāatzīmē, ka kremācijas procedūra ārzemēs izmaksā daudz dārgāk, nekā pie mums, taču tad atkrīt liekas rūpes kā pārvest un apbedīt tuvinieku dzimtenē. Taču kremācija dažkārt ir nepieņemama procedūra reliģisko vai ģimenes uzskatu dēļ. Tad tiek meklēti veidi un iespējas – kā nogādāt mirušo ķermeni apbedīšanai tradicionālā veidā. Uz jautājumu – cik tas maksās un kas ir lētāk – kremēt ārzemēs vai atvest un apglabāt mirušo, var atbildēt, ka ne viena, ne otra procedūra nebūs lēta un naudas izteiksmē pārsniegs vairāk kā tūkstots eiro robežu. Parasti izmaksas gulstas uz radinieku pleciem, taču ir jāzin, ka ir iespējams šīs izmaksas daļēji segt no dažādiem avotiem:

  • Viens no veidiem, par ko cilvēki dažkārt neiedomājas, ir vienkārši lūgt palīdzību griežoties portālā ziedot.lv – dažkārt aizgājēju ģimenes tiešām ir trūcīgas un nav jākaunas par šāda veida palīdzības lūgšanu. Nauda tiek saziedota diezgan īsā laikā un izmaksāta apbedīšanas pakalpojumu firmai, ar ko noslēgts līgums, un, kas ir iesniegusi izmaksu tāmi ziedojumu organizācijai;

  • Jāatceras, ka ir iespēja noslēgt līgumu ar apdrošināšanas kompāniju, kur speciāli jāatrunā šis gadījums, ja nāve iestājas ārzemēs un kādas procedūras apdrošinātājs sedz tādā gadījumā. Bieži, noslēdzot dzīvības apdrošināšanas līgumu pirms ceļojuma vai standarta veidā, cilvēki nepievērš vērību tādām niansēm, kas vēlāk apgrūtina apdrošināšanas kompensāciju izmaksas repatriācijas gadījumos. Slēdzot dzīvības apdrošināšanas līgumu, jāiekļauj punkts, kas atrunā šos jautājumus;

  • Daudzi uzņēmumi ārzemēs, slēdzot darba līgumu ar darba ņēmēju arī daļēji vai pilnībā atrunā šo jautājumu. Dažkārt darba ņēmējs neiedziļinās šajās niansēs, taču, ja darbs ir saistīts ar lielu veselības un dzīvības risku, noteikti jāpievērš uzmanība šādam punktam. Bieži jauni cilvēki paļaujas uz gadījumu, ka ar viņiem nekas nevar notikt, taču jāatceras, ka tā ir atbildība ne tikai pašam pret sevi, bet arī pret tuviniekiem. Pārsvarā nopietni uzņēmumi ārzemēs daļēji kompensē tuviniekiem noteiktas summas saskaņā ar iesniegtajām izmaksu tāmēm, kā arī attiecīgās valsts sociālā apdrošināšana saskaņā ar gada deklarāciju izmaksā noteiktu kompensācijas summu.

Protams, ka visi mēs vēlamies dzīvot ilgi un laimīgi, lai rūpes un bēdas mūs nenomāktu. Tādeļ – esiet atbildīgi ceļojot, atrodoties darba braucienā, mācībās vai sadzīvē ārzemēs – padomājiem par šiem jautājumiem civilizēti – slēdzot dzīvības un veselības apdrošināšanas līgumus. Kā arī pārdomājiet vecāku cilvēku atrašanās ārpus dzimtenes risku – pārbaudiet viņu veselību, kā arī nodrošiniet sevi un līdzcilvēkus juridiski, slēdzot dažādus līgumus ar darba devējiem vai apdrošināšanas kompānijām.

Posted in Jaunumi, Raksti on 08 septembris 2017

Memorial Services informācijas un tehniskā atbalsta dienests, 24h/7
Mālu 28, Rīga
Kapsētas
Ogres prestižs SIA restorāns
Ogre, Mednieku 21/23
Apbedīšanas birojs - SĒRU NAMS "Černovs un Co"
Raiņa iela 1, Jūrmala, LV-2011
Apbedīšanas pakalpojumi
Apbedīšanas aģents Mihails
Cēsu iela 11, Rīga