Raiņa memoriālais muzejs - Jasmuiža

Memoriālie objekti

Parka iela 3, Aizkalne, Aizkalnes pagasts, LV-5305

Pamatinformācija

Juridiskais statuss
Nav atzīmēts
Reģistrēts LUR
Darbības veids
Nav aizpildīts
Pakalpojumi, preces un atslēgvārdi
Uzņēmuma statuss
Nezināms
Apraksts

Vienīgajā Raiņa muzejā Latgalē iepazīsti vidi, kādā dzejnieks pavadīja ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, un uzzini stāstus par Raiņa pirmajām mīlestības jūtām. Savukārt Andreja Paulāna rekonstruētajā darbnīcā–ceplī un izstāžu zālē aplūko krāšņo Latgales keramikas kolekciju.

Klusā lauku nostūrī, nelielās Jašas upītes krastā muzejs izvietojies Jasmuižas muižas ēkās. Tās kopā ar Latgales keramikas vecmeistara Andreja Paulāna 1999. gadā rekonstruēto darbnīcu-cepli un gandrīz trīs hektārus lielo parku veido kompleksu, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis.

“Jasmuiža” ir viens no Raiņa un Aspazijas muzejiem, un starp citiem dzejnieka piemiņai veltītajiem muzejiem īpašs ar to, ka tā ir viņa “jaunu dienu zeme”. Šeit no 1883. gada līdz 1891. gadam topošais dzejnieks pavadīja savus ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus, jo šai laikā muižu nomāja un tajā saimniekoja Raiņa tēvs Krišjānis Pliekšāns.

“Jasmuiža” ir jaunības romantikai un mīlestībai veltīts muzejs, jo tieši šeit Rainis izjutis pirmās apzinātās romantiskās jūtas. To objekts bija kalpone Tekla, kuru viņš regulāri pieminējis savā dienasgrāmatā, piemēram: “Teklīte bija ienākusi, mīlīga, kairinoša, es nekā (..) Nu es manu drusciņ spēka, nožēloju, ka ar Teklīti nekā nedarīju, un tik, kad viņa aizgāja, fantazēju.”

Raiņa muzeja “Jasmuiža” muižas pārvaldnieka mājā iekārtota ekspozīcija par dzejnieka ģimnāzijas un studiju gadiem. Muižas govju kūtī ir izveidota izstāžu zāle, kur aplūkojama plaša Latgales keramikas izstāde. Tajā eksponēti vairāk nekā 200 novada podnieku darinātie saimniecības trauki un dekoratīvā keramika, bet Andreja Paulāna darbnīcā-ceplī iespējams iepazīties ar vidi, kādā dzīvojuši un strādājuši Latgales keramiķi 19. gadsimta beigās un 20. gadsimtā.


Muzejā notiek sezonas atklāšanas sarīkojumi, keramikas cepļa kurināšanas un atvēršanas pasākumi, ikgadējie Dzejas dienu sarīkojumi, regulāri tiek eksponētas izstādes, kas atklāj tautas amatniecības sasniegumus un Raiņa atstātā mantojuma aktualitāti mūsdienās.

Mājaslapa:
http://memorialiemuzeji.lv/muzeji/raina-un-aspazijas-muzejs/raina-muzejs-jasmuiza/
E-pasts:
jasmuiza@memorialiemuzeji.lv (Primārs)
Telefons
+37129427554 (Primārs) , +37129487589
Apkalpošanas teritorija /pilsēta
Aizkalne.

Pakalpojumi

sadsadsad