Skulptūru un pieminekļu darbnīca, tēlnieks Ronalds Jaunzems

Kapu pieminekļu izgatavošana

“Jostnieki” Vendzavas, Užavas pag. Ventspils nov.

Dzirnakmeņu Maģija

Rolands Jaunzems - Dzirnakmeņu Maģija

Kas tajā tik īpašs? Kāpēc, cilvēki, pērk, glabā, kolekcionē un, arvien biežāk pasūta pilnīgi jaunu dzirnakmeni, jaunai mājai? Esmu dzirdējis daudzus stāstus par dzirnakmeņu maģiju, bet šoreiz pastāstīši savējo.

Agrāk to īsti neapzinājos, bet ir bijis tā, ka visu laiku dzirnakmeņi ir nākuši pie manis. Kad tīņa gados pie tēva darbnīcā sāku pa īstam apgūt akmens apstrādi, viens paliels dzirnakmens uzreiz ieripoja tieši pie manis, toreiz pat nevarēju iedomāties, ka tas būs tikai pirmais, un nākotnē man būs darīšana ar simtiem vai pat tūkstošiem dzirnakmeņu.

Kad Pārdaugavā, Nordeķu muižas parkā, piedalījos starptautiskā tēlniecības simpozijā, mana ideja bija izkalt četrkantīgu, klasisku galdu, bet izejmateriālam no akmeņu kaudzes izvēlējos, vienu neparastu, precīzi apaļu akmeni, ar vienu plakanu šķautni. Vēlāk noskaidrojās, ka, tas ir senos laikos aizsākts dzirnakmens. Akmeņi bija daudz, bet man trāpijās tieši šis. Šī akmeņa iespaidots, kantainā galda vietā, toreiz, izveidoju apaļo.

Reiz viens zināms uzņēmējs, pērkot pie manis darbus sacīja, ka viņam esot dzirnakmeņu kolekcija, un gribētu lai es to apskatot. Labākais bija tas, ka pēkšņi, bez kāda līguma vai vienošanās, lielā kravas mašīna iebrauca sētā, un ar ceļamkrānu izkrāva pāris desmitus dzirnakmeņu. Man pašam, lai iekļūtu darbnīcā, nācās kāpelēt tiem pāri, vairaki bija pie divi metri diametrā. Tie vienkārši nedēļu pastāvēja pie manis, un aizceļoja atpakaļ.

Var jau censties šīs lietas izskaidrot, bet redzamas loģikas tur nav, skaidrs tikai viens - dzirnakmeņiem es patīku, un tā, kā esmu radītājs, nekas nepaliek bez atbildes. Tagad veidoju, tos visu gadu, vasarā lielos - dārzam un sētai, bet ziemā mazos - svētku galdam un interjeram, pie sienas liekamus.

Domāju, ka dzirnakmens katram no mums ir ierakstīts dziļi atmiņā no sentēvu laikiem, kā laba darba, stabilitātes, pārticības un veiksmes simbols. Vai tas nav tas, ko mēs vēlētu sev, radiem draugiem un senčiem jaunajā gadā? Viens klikšķis www.StonedecoRJ.etsy.com , un īstais dzirnakmens dodas pie Jums! Šajā gadā tie būs pieejami tikai līdz 24.decembrim!!!

Lai svētki izdevušies!
Ronalds
www.jaunzems.lv

Ronalds Jaunzems Dzirnakmeņu Maģija
Ronalds Jaunzems Dzirnakmeņu Maģija

Posted in Raksti on dec 12, 2018