Kremācija - jautājumi un likumība. Kas interesē sabiedrību?

Vai kremācija ir pieprasīts un cieņpilns apbedīšanas pakalpojums?

Jaunā Krematorija, Apbedīšanas nams - Krematorija SIA - 371 20018333 Kremācija ir ne tik jauns apbedīšanas pakalpojums, kaut gan cilvēku izvēlē aizvien biežāk izvēlētais apbedīšanas pakalpojums mūsdienās visā pasaulē. Tas saistīts gan ar daudzu valstu pilsētu zemju resursu samazināšanos kapsētās, lai tajās apbedītu tradicionālā veidā, gan ar mūsdienu tendencēm rūpēs par ekoloģiju, gan arī ar pelnu kapsulas vieglāku pārvietošanu no vai uz ārvalstīm, kā arī kapsulas vieglāku apglabāšanu jebkuras valsts kolumbārijā vai kapsētā.

Latvijā krematorijas pakalpojumus izmanto gandrīz 12% no kopējā apbedīšanas pakalpojumu kopuma. Jānorāda, ka daudzi cilvēki jau dzīves laikā izvēlas, lai viņus pēc nāves kremē, nevis apglabā kapos, tādējādi pakļaujot savu ķermeni bioloģiskiem procesiem. Vēl viens apsvērums par labu kremēšanai ir izmaksas: bieži vien kremācija izmaksā lētāk, nekā apbedīšana kapsētā, turklāt tuviniekiem ir daudz vienkāršāk pelnu kapsulu aizgādāt uz izvēlēto apglabāšanas vietu. Šo un citu iemeslu dēļ arī Latvijā, visticamāk, kremāciju kā apbedīšanas pakalpojumu arī turpmāk cilvēki izvēlēsies aizvien biežāk – jau tagad kremēto skaits ik gadu pieaug.

Kremācijas pakalpojuma popularitātes pieaugumam Latvijā minami vairāki iemesli. Jāsāk ar to, ka daudzos Latvijas reģionos tradicionāli un vēsturiski pastāvēja tā saukto “uguns kapu” ceremoniju veikšana. Arī mūsdienās iedzīvotājiem ir zināma pozitīva izpratne par kremāciju kā par apbedīšanas veidu, ar kura palīdzību var organizēt mirušā cienīgas bēres – pavadīt ar godu pēdējā ceļā gaišā un siltā atvadu zālē, ar muzikālo pavadījumu un garīgu vai laicīgu izvadītāju

Pēdējā jaunākā informācija par kremēto personu statistiku Latvijā pēc Jaunās krematorijas (Valmieras krematorijas) un Rīgas krematorijas datiem 2016.gadā kremēti ap 9,8%, savukārt 2017.gadā jau kremēti ap 11,2% no visu mirušo skaita. 

Jāpiebilst, ka lielākajās pilsētās, kā piemēram, Rīgā, kremāciju jaut tagad izvēlās ap 35 % iedzīvotāju, turklāt ir novērojama pakalpojuma pieprasījuma pieauguma tendence arī pārējās Latvijas pilsētās, piemēram, Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī, Ventspilī, Kuldīgā, Rēzeknē.

Cik krematorijas darbojas Latvijā?

Rīgas kremācijas centrs-krematorija SIA Varoņu 3a, Rīga, 67367062Latvijā darbojas divas (2) licencētas krematorijas - Rīgā un Valmierā pie Kocēnu kapiem, kurās ar pienācīgu cieņu, saskaņā ar visām higiēnas un drošības, kā arī ētikas prasībām mirušais var tikt izvadīts “pēdējā gaitā”, kā arī tiek garantēta mirušo individuāla kremācija atbilstoši likuma prasībām un tiek garantēta pelnu atbilstība saskaņā ar personas identifikācijas datiem.

Kādām prasībām atbilst krematorijas un kā tas sabiedrībai garantē procedūras drošību, sensitivitāti un atbilstību?

Jaunā Krematorija atsevišķi aprīkota telpa, kur piederīgajiem atvadīties no mirušā - atvadu zāliKrematoriju darbību Latvijā regulē stingri Ministru kabineta 2010.gada 29.jūnija noteikumi Nr.600 -  “Kremācijas noteikumi”. Līdz ar to, kremācijas pakalpojumus Latvijā var sniegt tikai uzņēmumi, kas savai darbībai pašvaldībā saņēmuši speciālu licenci un iekārtojuši atbilstošas telpas: 

 • atsevišķu telpu ar speciālo krāsni kremēšanai, 

 • telpu, kurā mirušo sagatavo kremācijai, 

 • vietu mirušā uzglabāšanai – morgu, 

 • atsevišķu aprīkotu telpu, kur piederīgajiem atvadīties no mirušā - atvadu zāli, 

 • biroju, kurā tiek noformēti dokumenti, 

 • rituālo piederumu veikalu ;

 • pārējām palīgtelpām krematorijas darbības nodrošināšanai.

Jāpiebilst, ka atbilstoši likuma prasībām krematorijas telpām ir jābūt aprīkotām ar signalizāciju un īpaši stingru piekļuves sistēmu, lai krematorijas telpās nevarētu iekļūt nepiederošas personas. Līdz ar ko iedzīvotajiem nav jāraizējas par kremācijas procesa drošību, sensitivitāti un atbilstību likuma prasībām.

Taču jāatzīmē, ka par kremācijas procesa atbilstību likumam un par atbildības uzņemšanos tuvinieku priekšā, garantē tikai pats pakalpojuma sniedzējs, t.i., pats licencētais apbedīšanas nams - krematorija. 

Cik maksā kremācija?

Pašlaik mirušā kremācija abās Latvijas krematorijās maksā 250.00 EUR. Tomēr, Jaunā Krematorija piedāvā lētāk kopējās pakalpojuma izmaksas, jo tā ir izstrādājusi vairākus piedāvājumus kremācijas pakalpojumiem ar sociālatbildīgu politiku, ievērojot sociālekonomisko stāvokli valstī. Tā piemēram, kremācija, urna (pelnu kapsula), kremācijas plāksnīte, dokumentu noformēšana/kremācijas apliecība, mirušā novietošana un pārnešana kremācijai kopumā izmaksās 317.00 EUR, savukārt tāds pats piedāvājums, bet ar mirušā transportēšanu no izsaukuma vietas (mājām, slimnīcas, pansionāta u.c.) uz krematorijas morgu, speciālā pakete, pārnešana no izsaukuma vietas līdz krematorijai, sanitār-kosmētiskie pakalpojumi, mirušā ģērbšana, grimēšana, iezārkošana, zārka īre, pārklājs zārkā, krematorijas atvadu zāle Rīgā vai Valmierā, atvadu zāles koordinators, sveces atvadu zālē kopumā izmaksās 467.00 EUR. 

Sīkāk kremācijas izmaksu piedāvājums aplūkojams šeit: http://www.krematorija.lv/kremacija.html

Tādēļ ir vērts atgādināt, ka piederīgajiem, kas izvēlējušies kremēt savu mirušo tuvinieku, visizdevīgāk ir sazināties tieši ar krematorijām - piesakot pakalpojumu bez starpniekiem, jo abas Latvijas krematorijas darbojas kā pilnvērtīgi apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji - tām ir savs specializētais transports, kas nogādās mirušo tieši krematorija morgā, kā arī sagatavos to atbilstoši sanitārajām normām un izvēlētajai atvadu ceremonijai. Krematorijām ir savas atvadu zāles, kā arī  pilnvērtīgs rituālo piederumu klāsts, lai piederīgie varētu izvēlēties visu bērēm nepieciešamo. 

Vai krematorijas pakalpojumus var apmaksāt ar valsts un pašvaldības apbedīšanas pabalstiem? 

Vienā no divām Latvijā esošām krematorijām ir iespējams saņemt gan kremācijas, gan bēru pakalpojumus, kurus pilnībā var segt ar no valsts un pašvaldības piešķiramajiem pabalstiem. Proti, Apbedīšanas nams – krematorija jeb Jaunā Krematorija piedāvā iedzīvotājiem saņemt apbedīšanas pamatpakalpojumus atbilstoši piešķiramā pabalsta apmēram. Tas nozīmē, ka katru gadījumu izvērtēs individuāli un attiecīgi sameklēs risinājumu, nodrošinot cienīgu apbedīšanu.  

Kad cilvēks ir miris - kāda ir dokumentu noformēšanas secība, ja tiek pieņemts lēmums veikt kremāciju? Kā tiek organizēts kremācijas process un kas jāzina piederīgajiem?

Pēc tam, kad ārsts atbilstoši likuma prasībām ir konstatējis bioloģiskās nāves faktu un tās cēloni, piederīgie ir izvēles priekšā par labu kremācijai vai bēru ceremonijai ar apbedīšanu kapsētā. Jebkurā gadījumā - licencēta krematorija ir drošs un uzticams palīgs ar atbalsta funkcijām sēru un sāpju brīdī. Tāpēc ieteicams nekavējoties zvanīt uz krematorijas diennakts tālruni mirušā pārvešanai uz sertificēto morgu turpmākās apbedīšanas procesa īstenošanai, tajā skaitā arī bēru organizēšanai, jo kā jau minēts iepriekš, krematorijas darbojas arī kā pilntiesīgi un pilnvērtīgi apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji.  

Piederīgie, kas izvēlas mirušo kremēt, krematorijā raksta iesniegumu, norādot savus personas datus, mirušā vārdu, uzvārdu un personas kodu, miršanas apliecības numuru un izsniegšanas datumu, kā arī mirušā pēdējās dzīvesvietas adresi. Iesniegumam pievieno miršanas apliecības kopiju un izmeklēšanu uzraugošā prokurora izdotu atļauju, ja par nāves faktu ir uzsākts kriminālprocess. 

Nododot kremācijai mirušo, jāapliecina, ka viņam klāt nav priekšmetu, kas sadegot var izraisīt nevēlamu reakciju. Piemēram, ja mirušā ķermenī atrodas ar baterijām darbināmais kardiostimulators, par to noteikti jābrīdina krematorija darbinieks.

Kremācijas procesu tuvinieki neredz: atvadās no piederīgā un pēc noteikta laika, parasti pēc trijām vai četrām darba dienām dodas saņemt urnu ar pelniem. Mirušo kremē labi degošā dabiska materiālā zārkā, pirms kremācijas tajā ieliek karstumizturīgu plāksnīti ar kremācijas reģistrācijas numuru un kremētāja nosaukumu.  Krematoriju darbību regulējošajos noteikumos teikts, ka kremācijas krāsnī vienlaikus kremē tikai vienu mirušo: nākamais kremācijas process drīkst sākties vien tad, kad ir pilnībā beidzies iepriekšējais.

Kremēšana ilgst apmēram stundu – pusotru stundu 850-1000 Celsija  grādu temperatūrā. Kad mirstīgās atliekas atdzisušas, tās izsijā, atbrīvojot no dažādiem metāla piemaisījumiem – protēzēm, zārku kniedēm utt. Tad īpašā iekārtā – kremulātorā sasmalcina mirušā pelnus pirms to (pelnu) ievietošanas urnā. Urnā tiek iebērti vidēji divi kilogrami pelnu, bet pelnu daudzums var būt arī mazāks vai lielāks. Visus katra mirušā pelnus un karstumizturīgo plāksnīti ievieto īpašā kapsulā, kas nelaiž cauri ne gaisu, ne ūdeni. Kapsulu aizvāko un apzīmē ar numuru, norādot datus: kremācijas reģistrācijas numuru, mirušā vārdu uzvārdu, viņa dzimšanas un nāves datumu, kā arī kremācijas vietu un datumu.

Kapsulu ar mirušā pelniem izsniedz personai, kas rakstījusi iesniegumu par kremācijas veikšanu vai viņa pilnvarotajai personai. Dokumenti par katra mirušā kremāciju krematorijām jāglabā 75 gadus un pēc tam jānodod valsts arhīvā.

Kremācijas noteikumos teikts, ka mirušā pelnu kapsula krematorijā jāuzglabā 45 dienas pēc kremācijas bez maksas. Ja šajā laikā tiem neviens neatnāk pakaļ, kapsulu uzņēmumam ir tiesības apglabāt bezpiederīgo mirušo apglabāšanas vietā vai pat mirušā pelnus izkaisīt. Latvijā mirušo pelnus glabā arī ilgāk, vienīgi tad tuviniekiem papildus jāmaksā par katru nākamo dienu.


Vai apbedīšanas birojiem ir tiesības sniegt kremācijas pakalpojumus? Vai var griezties tuvākajā apbedīšanas birojā?

Kremāciju veic tikai licencētās divas (2) krematorijas Latvijā, apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, kas ir apbedīšanas biroji Latvijā, nesniedz kremācijas pakalpojumus. Apbedīšanas biroji var uzņemties kremācijas organizēšanu, kā arī atvadu brīža organizēšanu un vēlāk - kapsulas apglabāšanu kapos. Gadījumos, kad ērtāk ir organizēt atvadu ceremoniju ļoti attālos rajonos, kad vairums tuvinieku vēlas atvadīties tieši konkrētajā pilsētā, tad atvadu ceremoniju var organizēt, griežoties tuvākajā apbedīšanas birojā. Taču ir jāsaprot, ka apbedīšanas birojs ir vienīgi starpnieks kremācijas pakalpojumu organizēšanā ar zināmu ierobežotu atbildību. Tāpēc piederīgajiem, ja tie uztic kremācijas organizēšanu kādam no apbedīšanas birojiem, ir tiesības pārliecināties - kurā no divām krematorijām piederīgais tiks kremēts, kā arī pārliecināties, vai piederīgais ir nogādāts krematorija morgā, lai tiktu kremēts noteiktajā laikā un vietā.  

Kādi dokumenti nepieciešami, lai pieteiktu kremācijas procedūru?

Kremācijas iesniegums, miršanas apliecības kopija un prokurora atļauja, ja bija uzsākts kriminālprocess.

Vai ir jāņem vērā tuvinieku piekrišana kremācijas procedūras veikšanai un kā tas tiek noformēts?

Piederīgie savu gribu par kremācijas veikšanai izsaka rakstiski iesnieguma formā un iesniedz krematorijā kopā ar pārējiem nepieciešamiem dokumentiem - miršanas apliecības kopiju, izmeklēšanu uzraugošā prokurora izdotu atļauju mirušā kremācijai, ja par nāves faktu uzsākts kriminālprocess.

Vai krematorija  var atteikt veikt kremācijas procedūru?

Krematorijas darbinieki vienmēr cenšas palīdzēt iedzīvotajiem grūtajā sāpju brīdī. Kremācijas procesa dokumentu noformēšana parasti ir visnotaļ vienkārša, tomēr ir gadījumi, kad kaut kādu iemeslu dēļ krematorijas rīcībā nav visu nepieciešamo dokumentu, kas atļautu aizgājēja kremāciju. Bet par to nav jāraizējas, jo līdz nepieciešamo dokumentu saņemšanas mirušais tiek uzglabāts morgā. Pēc būtības, mirušā kremācija ir atļauta visos gadījumos, kad ir saņemts attiecīgais iesniegums no piederīgiem kopā ar pārējiem likumā noteiktajiem dokumentiem. Jāpiebilst, ka krematorijā vēl nav bijis neviens gadījums, kad mirušais netiek apbedīts, t.i., kremēts vai apglabāts kapos – vienmēr tiek atrasts risinājums, lai ar godu un cieņu pavadītu aizgājēju pēdējā gaitā.  


Vai tuvinieki paši saviem spēkiem bez apbedīšanas biroja starpniecības var nokārtot mirušās personas kremācijas procesu?

Protams, ka var - par to jau iepriekš minējām -  to var izdarīt bez starpniekiem pa tiešo vēršoties krematorijā, kas nodrošinās visu procesu - sākot no mirušā nogādāšanas morgā un beidzot ar atvadu ceremonijas organizēšanu saskaņā ar jebkuru reliģisko vai nacionālo tradīciju prasībām vai piederīgo vēlmēm.

Kādi dokumenti apliecina, ka kremācijas pelni kapsulā atbilst konkrētās kremētās personas mirstīgajām atliekām, ja kremācija veikta ārzemēs? Kas var kontrolēt šī procesa atbilstību? Vai var kremēt personu bez tuvinieku piekrišanas vai mirušās personas atpazīšanas fakta?

Jāatgādina, ka Latvijā likums viennozīmīgi nosaka, ka mirušā laulātais, radinieki, vai cita persona, kura organizē mirušā apbedīšanu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu savu gribu kremācijas veikšanai izsaka rakstiski ar attiecīga iesnieguma iesniegšanu krematorijā. Tas nozīmē, ka bez iesnieguma un pārējiem likumā noteiktiem dokumentiem kremēt nedrīkst jeb tas ir pretlikumīgi. Šos visus procesus jākontrolē tiesībsargājošam iestādēm (Valsts policija, prokuratūra, muitas dienests, robežsardze utt.), kā arī pārējām iestādēm (Veselības ministrija, Veselības inspekcija, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, Tiesībsargs). 

Kā jau minēts iepriekš, kremācijas norisi Latvijā stingri regulē likums, kas nosaka juridisku atbildību krematorijām, kuras arī seko līdzi, lai viss kremācijas process un tās rezultāts atbilstu likumam un iedzīvotāju interesēm. 

Savukārt pēc Veselības ministrijas paustā, lielākais risks, transportējot miruša cilvēka ķermeni pāri robežai, ir saistīts ar kontrabandu, turklāt zārks transportējams kā parasta krava un tam jābūt iesaiņotam tā, lai tas nemaz neatgādinātu zārku, tāpēc pārbaudei nav jāizvirza specifiskas prasības. Šāda veida kravas sūtījuma pārvešanu pāri robežai attiecas vispārējās muitas un robežšķērsošanas prasības, kas jau ir noteiktas citos normatīvajos aktos, un kuras veic attiecīgās kompetentās iestādes.

Dažkārt ir gadījumi, kad apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji tuvākajās pierobežas pilsētās piedāvā veikt kremācijas procedūru kaimiņvalstīs. Tomēr ir jāvērš uzmanība, ka arī kaimiņvalstīs kremācijas process izmaksu ziņā daudz neatšķiras no Latvijas krematoriju izcenojumiem, savukārt jārēķinās ar papildus izdevumiem saistībā ar transportēšanas izdevumiem, atļaujas saņemšanas no Veselības inspekcijas par mirušā ķermeņa izvešanu un cinka zārka maksu, un, protams būs jārēķinās arī ar problēmām uz robežas, kapiem un citur, jo kā likums netiek kārtotas visas nepieciešamās atļaujas un dokumenti. Tādēļ, izvēloties kremācijas pakalpojumu, uzticot tā organizēšanu apbedīšanas pakalpojumu birojam, piederīgajiem vajadzētu rūpīgi un atbildīgi izvērtēt šos aspektus un pieņemt saprātīgu un pārdomātu lēmumu, lai nākotnē nesastapties ar “pārsteigumiem”, kuri vien palielinās zaudējuma, rūgtuma un bezspēcīguma sāpes.

Kur var griezties, lai sūdzētos par iespējamām nelikumībām saistībā ar neatbilstošu apbedīšanas pakalpojumu? 

Kā jau minēts iedzīvotājiem ir visnotaļ plašas iespējas aizsargāt savas tiesības, tostarp vēršoties tiesā.

Lai pasargātu savus tuviniekus no nepatīkamiem un morāli graujošiem “pārsteigumiem”  un, lai nodrošinātu kremācijas procedūras likumīgu un drošu veikšanu, iesakām sekot šādiem pamatnosacījumiem:

 • Kremācijas pakalpojumus ieteicams pieteikt pa tiešo krematorijā

 • Iepazīties ar izmaksām par krematorijas pakalpojumiem, kas ir publiski pieejamas internetā un citos avotos

 • Kremācijas pakalpojumus Latvijā ir tiesīgas sniegt 2 (divas) licencētās krematorijas 

 • Pirms kremācijas pakalpojuma pasūtīšanas kādā no tuvākajiem apbedīšanas birojiem, piederīgajiem ir tiesības pārliecināties, kurā no 2 (divām) krematorijām veiks aizgājēja kremāciju

 • Kremācijas apliecība ir dokuments, kas apliecina veikto kremāciju licencētā krematorijā Latvijā. Kremācijas apliecību uzrāda kapsētā pirms pelnu kapsiulas apglabāšanas

 • Izvairīties no neskaidriem un nesaprotamiem piedāvājumiem par kremācijas veikšanas procesu

 • Kremācijas norisi Latvijā stingri nosaka likums un par to ievērošanu atbild licencētās krematorijas

Atbildes sniedza Eiropas apbedītāju asociācijas (EAA) un Pasaules apbedītāju asociācijas (FIAT-IFTA) nacionālais pārstāvis Latvijā, jurists Edgars Timpa.


Lai uzzinātu vairāk par kremācijas pakalpojumu mūsdienās - lasiet rakstā Kremācija kā mūsdienīgs apbedīšanas pakalpojums. Kas jāzina, izvēloties krematorijas pakalpojumus.

Posted in Jaunumi, Raksti on 01 februāris 2018

Memorial Services informācijas un tehniskā atbalsta dienests, 24h/7
Mālu 28, Rīga
Kapsētas
Liepājas apbedīšanas birojs SIA
Vaiņodes iela 15, Liepāja
Apbedīšanas pakalpojumi
Četri Viļņi, restorāns
Pludmales iela 10, Vecāķi
KAVET SIA
Rīga, Brīvības 333a