“Kremācijas tūrisms” uz Igauniju – nelegāls.

Kā nepazaudēt pašcieņu un ar godu izvadīt aizgājēju.

Pēdējās dienās plašsaziņas līdzekļos un interneta telpā pēc iedzīvotāju sūdzībām parādījusies baisa ziņa par Rūjienā avarējušu apbedīšanas biroja transportu, kurā atradušies maisos iepakoti nepienācīgos apstākļos, kā malka sakrauti 9 (deviņi) nelaiķi, lai tos nogādātu kaimiņzemes - Igaunijas “krematorijā”kremēšanai. Sižetu raidījumā “Bez Tabu” par šo negadījumu varat apskatīt šeit:


Raidījumā pieaicinātais Eiropas Apbedītāju Asociācijas, Pasaules Apbedītāju Asociācijas FIAT-IFTA nacionālais pārstāvis Latvijā, jurists Edgars Timpa skaidro, ka jau ilgāku laiku ir cilāts visnotaļ akūts un nopietns jautājums par nelikumīgas kremācijas veikšanu kaimiņvalstīs, ko “piekopj” daži apbedīšanas pakalpojumu sniedzēji, uzņemoties starpnieka lomu, kaut gan Latvijā ir 2 licenzētas krematorijas - Rīgas kremācijas Centrs - krematorija un Jaunā krematorija Valmierā kur pienācīgi, ar godu tiek veikta individuāla kremācija saskaņā ar visiem kremācijas noteikumu, drošības tehnikas, kā arī morālajām un ētiskajām normām. Cenas par pakalpojumu abās Latvijas krematorijās ir līdzīgas, bet Valmieras krematorijā vēl par pieejamākām izmaksām, jojopakalpojumu daļēji vai pilnībā (atkarībā no tuvinieku vēlmēm) var segt no valsts vai pašvaldības sociālā pabalsta bēru gadījumā. Cenas ir pārskatāmas un tuvinieki var pārliecināties par kremācijas procesa atbilstību normām, kā arī saņemt urnu jeb kapsulu ar konkrētās personas mirstīgajam atliekām.

Jautājums joprojām paliek atklāts, jo galvenais arguments šāda nelegāla veida kremācijas organizēšanai ir - lētāk! Un te jāsaka - cik lētāk un uz kā rēķina, un, galarezultātā -  par kādu cenu? Vai daļa mūsu sabiedrības ir tiešām tik ļoti pašcieņu zaudējusi, ka arī uz šo pēdējo cilvēka mūža notikumu cenšas ieekonomēt, lai pēc tam uzklātu bēru galdu - noēstu un nodzertu gandrīz tādu pašu summu? Vai tik tiešām apbedīšanas biroji var tik bezatbildīgi izpildīt viņiem uzticēto svētīgo darbu – pabeigt apbedīšanas procesu ar godu un cieņu? Un, visbeidzot, vai iedzīvotāji var rēķināties ar aizsardzību no valsts tiesībaizsargājošo iestāžu puses?

Memorial Services ir specializēts informācijas kanāls tādam brīdim, kad nākas saskarties ar tuvinieka zaudējumu - tajā var atrast godprātīgus pakalpojumu sniedzējus visā Latvijā, kā arī izlasīt noderīgu informāciju par to kā noteikt šādu pakalpojumu kvalitāti.

Memorial Services portālā var atrast gan apbedīšanas pakalpojumu sniedzējus, gan kapsētas, gan baznīcas, gan juridisko un psiholoģisko palīdzību, gan kapu pieminekļu izgatavotājus, gan floristus un bēru mielastu rīkotājus - ar atrašanās vietu uz kartes, kontaktiem un navigāciju kā nokļūt līdz nepieciešamajam objektam. Daudzus pakalpojumus un preces var pasūtīt online katalogā vai aizpildot ātrās reaģēšanas veidlapu, piemēram repatriācijas gadījumā:


Repatriācijas pakalpojumi, mirušā starptautiskā transportēšana


Memorial Services ir Pasaules Apbedītāju Asociācijas FIAT-IFTA asociētais biedrs - kas nozīmē rūpes par kvalitatīvu pakalpojumu, morāles un ētikas normu ievērošanu civilizētā sabiedrībā, kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, nacionālo un reliģisko tradīciju ievērošanu.

Portālā darbojas diennakts uzziņu līnija, kurā var griezties, lai noskaidrotu jebkuru jautājumu, kas saistīts ar tuvinieka nāvi - + 371 67675167

Ar tādu notikumu kā tuvinieka nāve, nākas saskarties katram. Jā, var šķist, ka negribam ar šo notikumu būt saistīti, tādēļ “jo ātrāk atkratīties”, jo labāk. Bet nāve tomēr ir mūsu dzīves neatņemams notikums - biedējošs, nezināms, taču dabisks notikums, pret kuru vajadzētu izturēties ar pašcieņu - cienot gan sevi, gan mirušo tuvinieku, gan atbildīgi izvēloties apbedīšanas pakalpojuma sniedzēju. Par katru pakalpojumu ir jāmaksā zināma cena - nav tā, ka kaut ko kaut kur dod par velti, bet, ja arī to sola - tad esiet modri un aizdomīgi, jo noteikti kaut kādā veidā “ekonomija” tiks kompensēta ar kvalitāti un attieksmi. Nedod Dievs tā pabeigt šīs zemes gaitas - samest busiņā un kaut kur prom uz krāsni kaimiņzemē. . .


Posted in Jaunumi on 25 mai 2018

Anatolija Stils Plus
Stūrmaņu iela 32, Rīga
Apbedīšanas pakalpojumi
Jaunā Krematorija, Apbedīšanas nams, Atvadu zāle Rīgā
Jēkabpils iela 28, Rīga
Akmens Kleisti SIA
Rīga, Mālu iela 21
Kapu pieminekļu izgatavošana